Dobre zdjęcia z przygotowań –
o co warto zadbać?

Przygotowania to dość krótki, ale jednak znaczący moment w dniu ślubu. Pod kątem fotograficznym głównym ich celem jest, jak sama nazwa wskazuje, pokazanie jak przygotowujecie się do tego ważnego wydarzenia. Jest to swego rodzaju odpowiedni wstęp do całego reportażu. Właśnie wtedy robimy zdjęcia detali, takich jak biżuteria, kwiaty, dodatki. Ale jest to też świetny moment, żebyście mogli na spokojnie oswoić się z obiektywem i obecnością fotografa, a dodatkowo możemy się troszkę lepiej poznać. Wtedy też mam okazję zrobić Wam bardziej pozowane zdjęcia portretowe i inne ciekawe, przemyślane kadry.

Wybierając miejsce na przygotowania, zazwyczaj pierwszą opcją jest dom lub mieszkanie. Często też przygotowania odbywają się w hotelu lub na sali weselnej, jeśli Para Młoda ma tam wynajęty pokój.
Co warto wziąć uwagę, by wybrać najlepsze miejsce na przygotowania?
• Z pewnością w dniu ślubu będzie towarzyszył Wam lekki stresik związany z samym tym wydarzeniem. Lepiej nie dokładać go sobie dodatkowo, planując robić w tym dniu spore kilometry. Warto wziąć to pod uwagę, wybierając miejsce, w którym będziecie ubierać się do ślubu. Jeśli planowaliście przygotowywać się osobno – w dwóch lokalizacjach, zastanówcie się, czy nie dzieli ich zbyt duża odległość. Im większa ona jest, tym mniej czasu będziemy mieli na zdjęcia. Jeśli zdecydujecie, że jest ona za duża, możemy zrobić zdjęcia w jednym miejscu, np. w domu Panny Młodej.
• Jeśli Wasze mieszkania znajdują się w sporej odległości od miejsca, w którym będzie ślub i wesele, warto też przemyśleć opcję wynajęcia pokoju/pokoi na sali weselnej. Oprócz zaoszczędzonego czasu, będziecie mieli też trochę więcej spokoju, ponieważ będziecie tam tylko Wy i osoby, które poprosicie o pomoc w przygotowaniach. Przy tej opcji dobrze jest przygotować sobie wszystkie rzeczy wcześniej (jeśli jest taka możliwość, można też je wcześniej zawieźć), by nie stresować się dodatkowo szukaniem ich przed samym wyjazdem.
Światło jest jednym z najważniejszych, jeśli nie najważniejszym elementem fotografii. To od niego zależy, jak na zdjęciu będą wyglądały kolory, cienie, faktura materiałów czy nawet Wasze twarze. Niekorzystne światło może uwydatnić mankamenty, których na co dzień nie widać. Natomiast odpowiednie może sprawić, że zdjęcie będzie ciekawe, a Wy będziecie wyglądali pięknie i nieskazitelnie.
Na sesji w studio fotograf ma możliwość zapanowania nad światłem. Ustawia je tak, aby było najkorzystniejsze i odpowiadało jego wizji. Jednak w dniu ślubu musimy dostosować się do warunków, które zastaniemy. Do momentu wesela wszystko dzieje się tak szybko, że nie ma czasu na rozkładanie studia w każdym miejscu, w którym się znajdziemy. Fotograf ma za zadanie wykorzystać panujące warunki tak, by zdjęcia wyszły jak najlepiej – Wy w dniu ślubu nie powinniście się tym przejmować. Jest jednak kilka rzeczy, które możecie zrobić wcześniej, aby Wasze zdjęcia na pewno wyszły tak, jak tego oczekujecie.
• Wybierając miejsce, w którym będą odbywać się przygotowania, postarajcie się, by było w nim jak najwięcej naturalnego światła. Pomieszczenie z dużymi oknami będzie idealne. Światło padające na Was „z boku”, tak jak to z okna, jest bardzo korzystne, w przeciwieństwie do światła z żarówek czy halogenów, które pada z góry. Takie światło powoduje często niechciane cienie, np. pod oczami lub na szyi, co tworzy nam efekt worków pod oczami lub drugiego podbródka.
• Kolory ścian w miejscach, w których będziemy robić zdjęcia, mają bardzo duży wpływ na efekt, jaki uzyskamy. Światło odbija się od ścian, przez co zawsze delikatnie się zabarwia. Dlatego najlepszym miejscem na zdjęcia będzie pomieszczenie z jasnymi i neutralnymi ścianami – białymi, szarymi, beżowymi. Dzięki temu, zdjęcia będą „czyste”, a kolory na nich – naturalne. Inne barwy ścian, szczególnie te wyraziste, spowodują, że odcień Waszej skóry, sukienki czy innych elementów, może na zdjęciach odbiegać od tego, który widzicie w rzeczywistości.
• Jeśli nie macie możliwości przygotowywać się w miejscu ze światłem naturalnym i musicie wykorzystać oświetlenie elektryczne, weźcie pod uwagę, by miało ono tę samą barwę. Jeśli każde źródło światła będzie miało inną żarówkę, ciężko będzie uzyskać na zdjęciach zadowalający efekt. Zdjęcia ze sztucznym oświetleniem mogą być bardzo klimatyczne, ale ważne jest, by współgrało ono ze sobą. Ciekawym pomysłem może być też zadbanie o kilka źródeł światła, np. dodatkowe lampy czy oświetlenie dekoracyjne.
Im więcej miejsca, tym więcej możliwości. Dlatego jeśli jest taka opcja, wybierajcie na zdjęcia pomieszczenia, w których jest dużo przestrzeni. Co prawda, w małych pokojach też da się zrobić ładne zdjęcia, ale często trzeba się ratować szerokokątnymi obiektywami, które nieco zniekształcają obraz.
Postarajcie się też, aby w miarę możliwości w miejscu, w którym będą odbywały się przygotowania, nie było żadnych „przeszkadzajek”. Wasze zdjęcia mają być ciekawe, dlatego dobrze jest je robić z różnych perspektyw. A jeśli np. na kanapie będą leżały kartony po butach, czy inne niepotrzebne rzeczy prawdopodobnie będą one widoczne na zdjęciach.
Powyższe wskazówki mają za zadanie pokazać wam, co możecie zrobić, żeby zdjęcia z przygotowań wyglądały jeszcze lepiej. Jednak jest to forma informacyjna, nie musicie na siłę stosować się do wszystkiego i przykładowo wynajmować luksusowy 60 metrowy apartament. Jeśli jesteście w stanie zastosować jedną, dwie rzeczy to świetnie, zdjęcia na pewno wyjdą korzystniejsze, ale jeśli nie przywiązujecie do tego tak dużej wagi lub nie macie takiej możliwości, to tak czy inaczej postaram się wykonać możliwie jak najlepsze zdjęcia wykorzystując zastane warunki.
Alicja Kwiatkowska Fotografia
NIP: 883 187 03 11
ul. Dusznicka 28, 57-300 Kłodzko

Alicja Kwiatkowska Fotografia – Wszelkie prawa zastrzeżone © 2022 | Polityka Prywatności

Projekt i wykonanie strony – Kwiatkowski Websites